top of page

Ile kosztuje program do serwisu?

Zaktualizowano: 28 kwi 2021

Każda firma serwisowa, która pragnie zająć znaczącą pozycję na rynku i przyciągnąć szerokie grono klientów, musi liczyć się z inwestycją w odpowiednie narzędzia, które pomogą podnieść zarówno efektywność pracy, jak i konkurencyjność organizacji. Jednym z najważniejszych elementów są nowoczesne rozwiązania informatyczne, które odpowiadają na kluczowe potrzeby przedsiębiorstwa, jego pracowników, a także klientów. Dowiedzmy się, ile kosztuje program do serwisu i jak wybrać jego najlepiej dopasowaną wersję?


Co składa się na koszt programu do serwisu?


Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań informatycznych, jednak trudno jest jednoznacznie określić koszty programów do serwisu, ponieważ mogą się one znacznie od siebie różnić. Należy oczywiście pamiętać, iż podczas szacowania wydatków przeznaczonych na ten cel trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów.


  • Opłaty licencyjne


W przypadku wyboru zewnętrznego oprogramowania, jednym z wydatków mogą być opłaty licencyjne, które pozwalają na legalne korzystanie z danego produktu.


  • Koszt wdrożenia nowego rozwiązania IT


Koszt wdrożenia programu jest jednorazowy i obejmuje takie elementy, jak konfiguracja systemu do indywidualnych potrzeb firmy, a także koszt testów i szkoleń.


  • Koszt i zakres wsparcia udzielanego przez producenta oprogramowania


Producent oprogramowania, z którego korzystamy może udostępnić swoje poszczególne usługi bezpłatnie lub płatnie. Będą one obejmować m.in. naprawę błędów w oprogramowaniu, wsparcie w użytkowaniu oraz konfigurowaniu systemu, wgląd do szkoleń i dokumentacji elektronicznej programu oraz dostęp do nowych wersji oprogramowania.


  • Koszt infrastruktury technicznej niezbędnej do działania systemu


Firma powinna oczywiście uwzględnić wydatki, jakie trzeba przeznaczyć na infrastrukturę serwerową, konieczną do uruchomienia oraz użytkowania oprogramowania. W zakres ten wlicza się takie elementy jak sprzęt, licencje na oprogramowanie systemowe czy też bazy danych. Do wydatków należy zaliczyć również zakup internetu mobilnego oraz komputery i urządzenia przenośne przeznaczone dla pracowników.


  • Koszt infrastruktury gwarantującej bezpieczeństwo i ciągłość działania programu


W przypadku oprogramowania do zarządzania serwisem, kluczowym punktem będzie ochrona systemu oraz przechowywanych w nim danych. Firma musi zadbać o systemy zapasowe, które będą uruchamiane w przypadku awarii głównego serwera, bądź poszczególnych komponentów. Warto również poznać koszt utrzymania oraz odzyskania kopii bezpieczeństwa, a także cenę systemów, które nieprzerwanie zabezpieczają firmę przed bezpośrednimi atakami hakerskimi oraz złośliwym oprogramowaniem.


  • Koszt pracowników własnej administracji IT


Niektóre rozwiązania informatyczne - szczególnie te, które istnieją w infrastrukturze IT danej firmy - będą wymagały zatrudnienia specjalistów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu oraz jego wszelkie naprawy.


Wszystkie wspomniane koszty należy obliczyć w odpowiednim zakresie czasowym, np. 5 lat. Razem będą składały się one na tzw. Całkowity Koszt Posiadania, który pomoże określić rentowność danego przedsięwzięcia.


Koszty programu do serwisu - klasyczny czy nowoczesny?


W zależności od swoich potrzeb oraz dostępnego budżetu, firmy serwisowe mogą skorzystać zarówno z tradycyjnych, jak i nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Klasyczna wersja wymaga zbudowania systemu działającego w infrastrukturze IT danej firmy, co wiąże się z zakupem profesjonalnego oprogramowania, serwerów i licencji, a także z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów. Koszty takiego rozwiązania, jakie trzeba ponieść w początkowej fazie, plasują się w przedziale od kilkuset tysięcy złotych aż do kilku milionów. Nietrudno się domyślić, że nie wszystkie firmy serwisowe są gotowe na tak duże inwestycje.


Na szczęście na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania IT - takie jak Luceos Smart - które zapewniają przystępną cenowo alternatywę. W tym przypadku, oprogramowanie dla serwisu oferowane jest w formie kompleksowej usługi, która zapewnia klientowi wszystkie niezbędne elementy. Klient ponosi tylko jedną opłatę, która najczęściej rozliczana jest w formie miesięcznej subskrypcji. Oczywiście wysokość kwoty zależy od wybranej wersji rozwiązania, a także liczby pracowników, jednak zwykle mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkuset złotych za 1 użytkownika miesięcznie. Warto także pamiętać, iż koszt to nie jedyny element, jaki będzie się liczył podczas wyboru konkretnego systemu informatycznego. Kluczową kwestią jest również łatwość użytkowania programu, jego elastyczność i możliwość rozbudowy. Usługodawca powinien również zapewnić adekwatny zakres wsparcia, gwarancję oraz dostęp do aktualnych wersji programu.


170 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page