top of page

Jak zarządzać zleceniami cyklicznymi?

Zaktualizowano: 29 kwi 2021

Osoby zarządzające zespołami serwisowymi doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż zlecenia cykliczne stanowią znaczną część prowadzonych prac. Właśnie z tego względu są one kluczowym elementem, którego optymalizacja z pewnością przyczyni się do maksymalizacji efektywności pracy serwisowanych maszyn. Co więcej, wykonywanie okresowych i prewencyjnych przeglądów doprowadzi do redukcji przestojów oraz potencjalnych awarii, a ich odpowiednie zaplanowanie powinno być skoordynowane z pracą całej linii produkcyjnej tak, aby jak najmniej wpłynąć na jej wydolność. Dowiedz się, jak zarządzać zleceniami cyklicznymi.


Wpływ zleceń cyklicznych na funkcjonowanie zespołów serwisowych


Najważniejszym elementem, który pozwala na efektywne zarządzanie zleceniami cyklicznymi i powtarzalnymi jest wybranie właściwego momentu serwisu danego urządzenia, a także zakresu prac. Oczywiście działania takie można planować w manualny sposób, jednak bardzo szybko może okazać się to niezwykle trudnym wyzwaniem, szczególnie jeśli rozwijamy naszą firmę i zleceń będzie przybywać. Kolejną komplikacją będzie serwisowanie urządzeń, które mają różne charakterystyki i są umieszczone w różnych lokalizacjach, co z pewnością utrudni tworzenie harmonogramów pracy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji może więc okazać się wybór nowoczesnego rozwiązania informatycznego, które pomoże zautomatyzować i zoptymalizować zarządzanie zleceniami cyklicznymi.


Zlecenia cykliczne - jak zarządzać nimi prawidłowo?


Jak zarządzać zleceniami cyklicznymi, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Wiele firm serwisowych planuje swoje prace zgodnie z zaleceniami producentów danych urządzeń. Warto jednak podkreślić, iż takie podejście nie uwzględnia specyfiki użytkowania sprzętu w danym zakładzie. Zakres działań, parametry pracy, a także obciążenie to kluczowe elementy, które mogą wpłynąć na szybsze lub wolniejsze zużywanie się maszyny. Kolejnym czynnikiem, który jest istotny podczas planowania prac cyklicznych, są wszelkie dane dotyczące stanu urządzenia, wymienionych części czy też dotychczasowych awarii. Regularne aktualizowanie parametrów technicznych - przez oprogramowanie, system zarządzania maszyną lub ręczne wprowadzanie danych - pozwala na kalkulowanie terminów serwisowania sprzętu.


Jak zarządzać zleceniami cyklicznymi online?


Nowoczesne systemy do zarządzania serwisem - takie jak Luceos Smart - są w stanie automatycznie przewidywać oraz planować działania serwisu związane z konserwacją maszyn, a także potencjalnym ryzykiem awarii. Co ważne, innowacyjne rozwiązania IT oferują szereg przydatnych funkcji, które pomagają w kompleksowej obsłudze zleceń cyklicznych i powtarzalnych. Jednym z kluczowych elementów jest baza urządzeń, która zawiera podstawowe informacje dotyczące maszyn i umożliwia wybór stosownego schematu zleceń cyklicznych. Pracownicy mogą korzystać z wygodnej aplikacji mobilnej, która umożliwia obsługę procesu realizacji zleceń oraz uzupełnianie systemu o aktualne parametry danego urządzenia. Z pewnością przydatna będzie również aplikacja, która jest w stanie automatycznie odczytywać parametry wybranych maszyn i przesyłać dane do centralnej bazy wiedzy. Oprogramowanie do serwisu Luceos Smart daje również możliwość szczegółowej rejestracji kosztów obsługi poszczególnych urządzeń i udostępnia funkcję przewidywania takich kosztów w przyszłości, co pozwala na uwzględnianie ich w budżecie. Oczywiście oprogramowanie umożliwia także generowanie różnorodnych danych, statystyk i raportów, które znacznie ułatwiają planowanie zleceń cyklicznych, które będą minimalizować nieplanowane przestoje lub zbliżające się awarie.


Korzyści automatyzacji zarządzania zleceniami cyklicznymi i powtarzalnymi


Jakimi korzyściami z wdrożenia systemu do zarządzania zleceniami cyklicznymi może cieszyć się Twoja firma serwisowa? Jednym z głównych plusów jest ograniczenie kosztów koordynacji i administrowania harmonogramem zleceń, a także zaoszczędzenie czasu pracowników, którzy wykonywaliby te zadania. Wybór nowoczesnego rozwiązania IT pomaga również zwiększyć efektywność pracy maszyn i znacznie zredukować ich wszelkie nieplanowane przestoje. Regularna konserwacja pozwala na zminimalizowanie ilości awarii, a także ich potencjalnych kosztów i skutków. Z kolei dokładne monitorowanie stanu wszystkich sprzętów oraz kontrolowanie kosztów ich utrzymania i napraw umożliwia podejmowanie decyzji o modernizacji lub wymianie urządzeń, które są oparte na obiektywnych danych.

60 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page