Usługi serwisowe, niezależnie od branży, w której funkcjonuje firma je świadcząca, wymagają odpowiedniej kontroli, by zapewnić płynne i skuteczne zarządzanie nimi. Decydenci w przedsiębiorstwach posiadających zespoły prac serwisowych potrzebują stałego i szybkiego dostępu danych dotyczących pracy swoich serwisantów, by nie tylko móc zoptymalizować wszelkie procesy i koszty operacyjne, ale również wyeliminować potencjalne nadużycia. Tym większym staje się to wyzwaniem, gdy wykonywane prace są bardzo złożone lub wymagają używania specjalistycznych urządzeń. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem na stały monitoring i kontrolę w serwisie mobilnym są dedykowane narzędzia i przyrządy pomiarowe.
Tradycyjne narzędzie pomiarowe - wyzwania
Z wszelkimi specjalistycznymi narzędziami pomiarowymi o tradycyjnym charakterze wiążą się pewnego rodzaju wyzwania, które mogą wpłynąć na zawodność pomiarów oraz wysoki koszt ich eksploatacji, o czym powinny pamiętać osoby zarządzające. Aspektów, które powinny zostać wzięte pod uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu pomiarowego jest kilka, najważniejsze to:
cena - najczęściej narzędzia pomiarowe należą do drogich sprzętów, a to wiąże się nie tylko z dużą inwestycją na początek, ale i na konserwację czy serwisowanie (zwłaszcza zagraniczne);
mobilność - korzystanie z przyrządów pomiarowych stacjonarnie / na rozproszonym terenie / w zespołach mobilnych;
logistyka - kontrola, gdzie w danym momencie znajdują się urządzenia oraz same przyrządy pomiarowe, co wpływać będzie na skuteczność zarządzania pracami serwisowymi;
kontrola użytkownika - kluczowa w przypadku drogich przyrządów pomiarowych jest wiedza, kto w danym momencie z niego korzysta.
Biorąc pod uwagę postęp technologiczny i wynikający z tego wzrost poziomu złożoności prac serwisowych, zarówno w terenie, mobilnie, jak i w zakładzie pracy, warto sięgać po najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie narzędzi monitorujących ich funkcjonowanie.
Kontrola w serwisie mobilnym - nowoczesne rozwiązania
Wiele firm oczekuje w obecnych czasach kompleksowej obsługi, ponieważ pozwala to zoptymalizować zarządzanie procesami. Dlatego też jedną z ważniejszych funkcji Luceos Smart Service Management, nowoczesnego narzędzia, które oferuje zarządzanie serwisem mobilnym, terenowym czy zakładowym, jest moduł magazynów. Moduł ten pozwala zarządzać magazynem własnych narzędzi i przyrządów z bardzo użyteczną funkcjonalnością ich rezerwowania, wydawania oraz zwracania. Jak kontrolować w serwisie mobilnym? Z pomocą przychodzi rozwiązanie Luceos Smart, które pozwala m.in. na:
zdefiniowanie wszystkich posiadanych magazynów narzędzi (bez ograniczeń ilościowych) wraz z przypisaniem do lokalizacji oraz do osób nimi zarządzającymi;
wprowadzenie na stan magazynowy wszystkich posiadanych przedmiotów, wraz z numerami seryjnymi oraz ich użytkownikami;
ustalanie statusu każdego przyrządu, który może zostać zdefiniowany według potrzeb danej firmy. Najczęściej wykorzystywanymi statusami są rezerwacje, wypożyczenia i zwroty. Konieczna jest autoryzacja zmiany każdego statusu;
stały dostęp do stanów magazynowych i statusów użycia danych urządzeń wraz z harmonogramem użycia czy systemem rezerwacji. Dzięki temu koordynatorzy mają natychmiastowy wgląd do tego gdzie jest dany sprzęt, kto go użytkuje i czy ktoś inny go w danej chwili nie potrzebuje.
Jak zachować kontrolę w serwisie mobilnym?
Przyrządy pomiarowe w serwisie mobilnym powinny być proste w obsłudze i kompleksowo obejmować wszystkie aspekty magazynów posiadanych urządzeń: od określenia ich ilości, statusów obecnego stanu użytkowania, aż po osoby za nie w danym momencie odpowiedzialne. System Luceos Smart dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwala na postępowe zarządzanie organizacją i skuteczne kontrolowanie serwisów mobilnych w zakresie nie tylko pracy zespołu, ale i stanów wszystkich narzędzi używanych w organizacji.
コメント